Odchudzanie jako proces psycho-fizyczny


odchudzanie jako proces psycho-fizycznyZdarzają się takie sytuacje w życiu – przykłady można by mnożyć – kiedy naprawdę chcemy schudnąć bardzo szybko, a do osiągnięcia wymarzonej wagi pozostało niewiele czasu. Nie trzeba panikować, tylko od razu podjąć decyzję o rozpoczęciu walki z kilogramami.

„Kiedy powiem sobie dość”

Najlepiej od razu i szybko. Odchudzanie jest jedną z najlepszych metod nie tylko na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także na poprawienie swojej kondycji psycho-fizycznej. Wystarczy odpowiednia motywacja, która może po prostu zdziałać cuda. Zmniejszenie liczby kalorii i włączenie ruchu do codziennego rozkładu dnia z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Dość podjadania, dość zaglądania do lodówki w późnych godzinach wieczornych, dość niezdrowego odżywiania.

Odchudzanie a metabolizm

Starajmy się pamiętać, że odchudzanie jest procesem i zależy przede wszystkim (nie wyłączając wieku i pory roku) od indywidualnych uwarunkowań. Jednym z nich jest tak zwany metabolizm.

Przybieranie na wadze nie zawsze jest konsekwencją przyjmowania obfitych posiłków. U wielu   osób zależy z jednej strony od przemiany materii, z drugiej natomiast jest wynikiem „osiadłego” trybu życia. Każdej z tych przyczyn można się przeciwstawić, o ile ma się świadomość, jak ważne dla zdrowia jest i odżywianie, i ruch.

Na pewno nie chodzi w tym ostatnim przypadku o wyczynowe uprawianie sportu. Przeciwnie. Osoba, która do tej pory siedziała albo w biurze, albo w fotelu mogłaby nabawić się kontuzji. Rozwiązaniem może być regularne wychodzenie na spacer przy jednoczesnym założeniu, że nie szuka się pretekstu, iż pogoda nie dopisuje.

Trzeba jednak mieć świadomość, że ruch – szczególnie na świeżym powietrzu – jest najlepszym sposobem na przyśpieszenie metabolizmu.

Co należy wiedzieć o przemianie materii?

woda i warzywa

Podjęcie decyzji o odchudzaniu to tylko (a może aż tyle) pierwszy krok do sukcesu. Jeżeli nie mamy cierpliwości i szybko się zniechęcamy brakiem widocznych efektów w postaci zrzuconych kilogramów, warto zadbać o przyśpieszenie metabolizmu.

W jaki sposób tego dokonać? Zmuszenie organizmu do szybszej przemiany materii jest możliwe i wcale nie wymaga tak dużego wysiłku.

Wystarczy zdawać sobie sprawę z tego, że niczego nie uda się osiągnąć za pomocą głodówek. Przeciwnie. Należy spożywać niskokaloryczne posiłki (do pięciu) w równomiernie odmierzonych odstępach czasowych – najlepsza z opcji to co trzy godziny.

Dobrze byłoby osiągnąć umiejętność cieszenia się najmniejszymi sukcesami. To bardzo pomaga, motywuje i daje siłę do podejmowania kolejnych wyznań, zakładając, że każdy następny dzień wytrwania w przestrzeganiu zmienionych nawyków żywieniowych jest właśnie swoistym wyzwaniem.

Warto postawić na warzywa

Różnorodność warzyw daje nieograniczone możliwości. Mogą być one traktowane jako samodzielny posiłek, ale także jako dodatek do niego bądź przekąska. Są to produkty, dzięki którym przemiana materii nabierze właściwego tempa. Jeżeli jeszcze zostaną odpowiednio doprawione (pieprz, imbir, garcynia), wówczas metabolizm znacznie się polepszy.

Woda

Jednego można być pewnym. Nigdy nie schudniemy, jeśli nie będziemy pili wody. To nie jest mit. Z wodą najlepiej się nie rozstawać i pić ją pomiędzy posiłkami. Jeśli ktoś nie lubi wody? Nie ma innej rady. Trzeba potraktować ją jak lekarstwo i wypić chociaż półtora litra dziennie. Woda ma nie tylko dla organizmu, ale także w procesie odchudzania zbawienne działanie, ponieważ zdecydowanie przyśpiesza metabolizm.

Odrobina dyscypliny i można cieszyć się widocznymi efektami odchudzania.

 

MAMY DLA CIEBIE COŚ JESZCZE, KLIKNIJ ABY SPRAWDZIĆ! >>