Czy popełniasz te 8 błędów w odchudzaniu?


Znasz to uczucie, kiedy Twoja dieta i długie wyrzeczenia w końcu doprowadzają Cię do sukcesu i wreszcie tracisz znienawidzone kilogramy? Znikają wałki tłuszczu, brzuch spłaszcza się, a Twoja sylwetka jest bardziej smukła. A wówczas Ty, dumny / dumna ze swego sukcesu zapominasz się i powracasz do swoich dawnych przyzwyczajeń żywieniowych? I wtedy wszystkie Twoje starania i wyrzeczenia odchodzą w zapomnienie, a Ty ponownie przybierasz na wadze… A może należysz do grupy osób, które pomimo usilnych starań, diet – cud i mnóstwa wyrzeczeń nie są w stanie zrzucić nadwagi, a ich odchudzanie, to droga przez mękę?

Jeśli należysz do którejś z tych dwóch grup, z pewnością popełniasz najczęstsze przy odchudzaniu błędy, które uniemożliwiają Ci dojście do upragnionej wagi…

1. Odchudzanie bez planu

plan odchudzaniaJednym z podstawowych błędów, jakie popełniamy podczas odchudzania jest przystąpienie do działania bez opracowania strategii. To jedno z największych uchybień, bowiem powinniśmy podchodzić do zrzucania wagi w sposób zadaniowy. Określmy zatem przede wszystkim swój cel. A jest nim przede wszystkim ilość kilogramów do zrzucenia i czas w jakim chcemy schudnąć. Zaznaczyć jednak trzeba, że musi być to realny do wykonania plan, tak by nie odczuwać paniki i zniechęcenia, iż po tygodniu nie udało nam się zrzucić jeszcze wymarzonych kilku kilogramów. Ważne jest zatem mierzenie sił na zamiary.

Odchudzanie rozpocznijcie więc od opracowania porządnej strategii, która nie będzie jedynie stwierdzeniem, że od dziś koniec ze słodyczami, czy podjadaniem między posiłkami. Opracuj menu zgodne z własnymi upodobaniami, przelicz kalorie, wartości odżywcze, a z pewnością będzie Ci łatwiej osiągnąć sukces w tym względzie.

2. Brak cierpliwości

Wiele osób walczących z kilogramowym nadbagażem popełnia podstawowy grzech braku cierpliwości. Pragnienie odchudzenia się powoduje sporą niecierpliwość oraz wywoływać może stres. Dlatego też przechodząc na kolejną dietę i opracowując strategię odchudzania, nie liczcie na błyskawiczne, trwałe efekty. Odchudzanie jest procesem czasochłonnym, które nie przyniesie sukcesu po tygodniu. Koniecznie więc podejmując się wyzwania, uzbroić należy się w cierpliwość i sukcesywnie, krok po kroku osiągać swój cel. Najważniejsze jest więc, by zmienić swoje nastawienie. Obok cierpliwości i wytrwałości, ważna stanie się zmiana stylu życia oraz stałe kontrolowanie żywienia.

Przy odchudzaniu ważne jest również, by nie sprawdzać swej wagi codziennie. Waga może nie być miarodajnym sposobem sprawdzenia efektów odchudzania. Znacznie lepszym sposobem będzie sprawdzanie obwodu pasa, bioder, ud, czy talii. Szybko zauważycie, iż waga może „stać w miejscu”, przy jednoczesnym traceniu centymetrów na obwodzie i wysmuklaniu się sylwetki.

3. Podjadanie między posiłkami surowo zakazane!

Będąc na diecie odchudzającej ważne jest nie tylko zrezygnowanie z wielu dietetycznych produktów, które do tej pory nagminnie nadużywałeś / aś, ale i rezygnacja ze słodkich, słonych i wielu innych, ulubionych przekąsek między posiłkami. Błędem mnóstwa osób zrzucających kilogramy jest zjadanie batoników, orzeszków, czy innych tego typu smakołyków, jak i popijanie soków pomiędzy głównymi posiłkami. Jest to często efekt źle rozplanowanego jadłospisu dziennego, który nie uwzględnia minimum pięciu posiłków na dobę.

To grzech w walce z nadwagą, bowiem szybko powoduje głód, a ten zmusza nas do podjadania, czyli dostarczania dodatkowych, niechcianych kalorii. W odchudzaniu ważne jest, by jeść racjonalne, zbilansowane posiłki oraz nie napychać się. Powolne jedzenie dodatkowo sprzyja smukłej sylwetce.

4. Samo się nie zrobi…

odchudzanieRuch to zdrowie, jak mawia stare przysłowie. Chcesz schudnąć, włącz aktywność fizyczną do swojego codziennego planu dnia. Jednym z najczęstszych błędów przy odchudzaniu jest myślenie życzeniowe. Nie jest możliwe, by schudnąć skutecznie jedynie ograniczając liczbę posiłków i kalorii dostarczanych do organizmu.

Tu potrzebne jest działanie i aktywność. Koniecznie więc należy nie tylko pomyśleć o ruchu, ale znaleźć ulubioną aktywność i włączyć ją w swój plan dnia. Tylko w ten sposób znacznie szybciej i mniej boleśnie zrzucisz zbędne kilogramy.

Najgorsze co możesz zrobić, to dieta bez wysiłku fizycznego. Dlaczego? Bo tracąc kilogramy bez ćwiczeń nie uelastyczniasz i nie ujędrniasz ciała, co przynieść może niezwykle brzydki efekt w postaci porozciąganej skóry, rozstępów oraz szeregu innych defektów, które sprawią, że nie będziesz zadowolony z efektów swojego odchudzania i diety.

5. Dieta bez śniadania

Jeden z grzechów głównych w trakcie odchudzania to rezygnacja z któregoś z posiłków. Bardzo często rezygnujemy ze śniadania, czy kolacji, które są bardzo istotnym elementem naszego menu. Szczególnie źle widziana jest rezygnacja ze śniadania, które jest przecież najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Jest to posiłek, który daje energię dosłownie na cały dzień, a także pobudza do działania. Nie wolno więc pod żadnym pozorem rezygnować z jedzenia śniadania, a koniecznie zjadać produkty, dzięki którym czuć będziemy się lekko i pełni energii. Warto więc zjadać musli, lekkie jogurty, produkty żytnie popijane sokami, etc.

Tylko z odpowiednio dobranym śniadaniem zyskamy siłę, koncentrację oraz wolę podjęcia walki i działania. To właśnie śniadania zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu przez cały dzień, a tym samym ułatwiają schudnięcie! Warto wiedzieć ponadto, iż rezygnacja z posiłku wieczornego również nie jest dobrym posunięciem. Warto zjadać kolację, byle był to posiłek, jaki zjadamy minimum dwie godziny przed udaniem się na spoczynek.

6. Źle wyważona dieta

owoceKolejny błąd, który możemy dołączyć do naszego top 8, to źle wyważona dieta pełna niezdrowych produktów. W odchudzaniu nie liczy się głównie ile jemy, ale co i w jaki sposób. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, by w diecie znalazło się jak najmniej cukrów, zatem sięganie po posiłki typu „fit” tylko z nazwy, ale zawierające mnóstwo kalorii to wyjątkowo źle trafiony wybór. Zanim sięgniecie po dany produkt, sprawdźcie ile cukru zawierają one w sobie, gdyż może się okazać, że zjedzenie samego śniadania wraz z drugim śniadaniem może pokryć zapotrzebowanie na cukier już w 2/3 zapotrzebowania dziennego. A do końca dnia jeszcze daleko…

Dobra dieta i skuteczne odchudzanie to również odpowiednie dobrane składniki odżywcze. Nie zapominajmy, by tak wyważyć dietę, by była ona bogata we wszystkie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania składniki, poczynając od witamin, na minerałach kończąc. Przy okazji uczulić chcemy, że odchudzanie poprzez wykluczanie niektórych składników odżywczych to kiepska metoda, prowadząca tak naprawdę donikąd. Choć wielu z nas uważa, że należy całkowicie wyeliminować np. tłuszcze, okazuje się to wyjątkowo mylną strategią. Tłuszcz, który spożywalibyśmy w pokarmach, które chętnie wykluczamy z diety jest składnikiem spożywczym, niezbędnym dla organizmu, a jego spożycie nie przekłada się bezpośrednio na odkładanie się w naszym ciele tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego nie warto rezygnować z niego całkowicie w diecie, a wkomponować w dietę z rozwagą i umiarem.

7. Płyny to podstawa

wodaWiele osób odchudzających się uważa, że ich dieta powinna być pozbawiona dużej ilości płynów. To nieprawda. Owszem ograniczać powinniśmy spożywanie napoi o dużej kaloryczności na rzecz tych, które wspomogą odchudzanie, typu woda. Pić należy i to jak najwięcej, ale wspomnianej już wody oraz innych dietetycznych płynów, by ilość wody dostarczonej do organizmu wynosiła minimum 2 litry.

Woda pomoże pozbyć się z organizmu toksyn, a także wspomoże perystaltykę jelit.

8. Cudowny środek…

Ostatnim, choć wcale nie najmniej szkodliwym błędem przy odchudzaniu jest wiara w cudowne środki na zrzucenie kilogramów. Tego typu środki nie zadziałają, jeśli nie połączymy ich z odpowiednim nastawieniem do diety i odchudzania oraz nie wyzbędziemy się błędnych przyzwyczajeń.

Suplementy służą jedynie jako środek wspomagający cały proces odchudzania, dlatego też ważne jest, by połączyć je z aktywnością fizyczną oraz dobrze zbilansowaną dietą.

 

Mamy dla Ciebie coś jeszcze, kliknij tutaj i schudnij tak, jak pragniesz! >>